Kısa Kısa Depresyon

Depresyon, sürekli bir mutsuzluk ve ilgili kaybına neden olan bir duygudurum bozukluğudur. Ayrıca majör depresif bozukluk veya klinik depresyon adı da verilir. Hissetme, düşünme ve davranma şekillerinizi etkiler ve çok çeşitli duygusal ve fiziksel sorunlara yol açabilir. Normal günlük faaliyetlerinizi yaparken sorun yaşayabilir ve bazen hayatın yaşamaya değer olmadığını hissedebilirsiniz. Bir can sıkıntısı salgınından daha fazlası olan depresyon bir zayıflık değildir ve bundan basit bir şekilde “kurtulamazsınız”. Depresyon orta-uzun süreli bir tedavi gerektirebilir.

Depresyon hayatınızda bir defa olmasına rağmen, insanlar genellikle birden fazla depresyon episodu yaşamaktadır. Bu episodlar sırasında, aşağıdaki belirtiler günün büyük bir kısmında ve neredeyse her gün yaşanmaktadır:

Mutsuzluk, göz yaşlarına boğulma, boşluk veya umutsuzluk duyguları
Küçük meselelerde bile kızgınlık patlamaları, duyarlılık veya hayal kırıklığı
Cinsellik,hobi veya spor gibi normal faaliyetlerin çoğu veya tamamında ilgi veya zevk kaybı
Uyku yitimi veya çok fazla uyuma gibi uyku bozuklukları
Küçük işler de bile ek çaba gerektirecek düzeyde yorgunluk veya enerji yoksunluğu
İştahta değişiklikler – sıklıkla iştah azalması ve kilo kaybı, ancak bazı insanlarda iştahın açılması ve kilo alımı
Anksiyete, ajitasyon veya huzursuzluk
Yavaş düşünme, konuşma veya beden hareketleri
Değersizlik veya suçluluk hisleri,
Geçmiş hatalara odaklanma veya sorumluluğunuzda olmayan şeyler için kendinizi suçlama
Düşünme, konsantrasyon, kararlar alma ve şeyleri hatırlamada sorun yaşama
Sık ve tekrar eden intihar düşünceleri, intihar girişimleri
Sırt ağrısı veya baş ağrısı gibi açıklanamayan fiziksel sorunlar

Depresyonlu birçok insan için, belirtiler genellikle çalışma, okul, sosyal faaliyetler veya başkalarıyla ilişkiler gibi günlük faaliyetlerde fark edilebilir sorunlara neden olmaya yetecek kadar ağır olabilir. Başkaları genellikle nedenini gerçekten bilmeden çok berbat veya mutsuz hissedebilmektedir.

Depresyon ciddi bir bozukluk olup bireyler ve aileler açısından ağır sonuçları olabilir. Tedavi edilmediğinde sıklıkla kötüleşmektedir. Tedavi edilmemiş depresyon, yaşamınızın her alanını etkileyen duygusal, davranışsal ve sağlık sorunlarıyla sonuçlanabilir. Depresyonlu çoğu insan ilaç ya da psikoterapi veya her ikisiyle birlikte kendilerini daha iyi hissetmektedir.