Evliliğe hazırlanırken bunlara dikkat!

Orjinal Haber : http://www.doktorumbenim.com/evlilige-hazirlanirken-bunlara-dikkat-538.html

Evliliğe hazırlanırken bunlara dikkat!

Günümüzde evliliklerin önemli bir kısmı flört sonucu yani tanıyarak gerçekleşiyor. Yani çiftler önce birbirini tanıyor, ardından devreye büyükler giriyor ve ilişki “mutlu son-evlilik”le sürüyor. Ancak araştırmalara göre evlilik her zaman mutlu sürmüyor. Boşanmaların büyük çoğunluğu evliliğin ilk yıllarında yaşanıyor. Boşanmalar dikkate alındığında ise ilk sıralarda eş uyumsuzluğu, erkeğin ilgisizliği ve aile içi problemler geliyor. Peki, eşimizi kendimiz seçiyorsak, severek evleniyorsak evlilik nasıl mutsuzlukla sürebilir ki?

Bu sorunun cevabını Us Psikiyatri Enstitüsü’nden Uzman Psikolog Seliyha Dolaşır Elbeyoğludoktorumbenim.com için yanıtladı.

Psikolog Seliyha Dolaşır Elbeyoğlu

BOŞANMALARIN ÇOĞUNLUĞU EVLİLİĞİN İLK YILLARINDA YAŞANIYOR

Evlilikle birlikte her iki taraf içinde yeni bir dönemin başladığını belirten Uzman Psikolog Seliyha Dolaşır Elbeyoğlu; “Bu dönem kadın ve erkeğe yeni roller ve statüler kazandırır. Yapılan çoğu araştırmalar ve boşanma istatistiklerine bakıldığında evlilikte sorunların yüzde 50’sine yakının ilk beş yılda ortaya çıktığı görülmektedir. Boşanmaların büyük çoğunluğunun evliliğin ilk yıllarında olması düşündürücüdür” diye konuştu.

EVLİLİĞİ PLANLARKEN“BEN”DEN “BİZ”E GEÇEBİLMELİSİNİZ 

Çiftler için en önemli süreç evlilik kararı almakla başlıyor. İster uzun yıllar ister kısa sürsün bu flört döneminden sonra “evlilik” kararı ilişkileri de az ya da çok değiştiriyor. Çünkü belli bir yaşa kadar “ben” diyerek gelen bireyin ikili hayata geçişi de hiç şüphesiz bir süreç alacaktır. Evlenecek çiftlerin yeni kuracakları aile için göstermesi gereken ilk gelişimin “biz olma” becerisi olduğunu söyleyen Psikolog Seliyha Dolaşır Elbeyoğlu; “Evlenmeyi planlayan çiftlerin iyi bir evlilik için temel uğraşlarının başında birbirlerini daha yakından tanıması, farklı görüş ve alışkanlıklarda uzlaşabilme becerisi gösterebilmeleri ve ortak bir yaşam biçimini geliştirebilmeye hevesli olmaları gelir. Bunların oluşması için de çiftlerin her şeyden önce birbirlerine zaman ayırmaya ihtiyaçları vardır. Dolayısıyla eşlerin evliliklerinin ilk yıllarında da evlilik hazırlıkları yaparken de ilişkilerine yatırım yapmaları öncelik taşır” dedi.

 

ÇİFTLER İLETİŞİM BECERİLERİNİ GELİŞTİREBİLMELİ

İlişki içerisinde duygusal yakınlığı ve romantizmi sürdürebilmek ve anlaşmazlıkların çözülebilmesi için uygun iletişim becerilerini geliştirebilmenin önemine değinen Psikolog Seliyha Dolaşır Elbeyoğlu; “Mizacı ya da fikri farklılıklarına rağmen her türlü konuyu karşılıklı konuşabilen, etkin bir şekilde partneri dinleyerek aktif bir katılımla sorunları ele almayı başarabilen ve bunu yaparken de koalisyonlarını bozmayan çiftlerin evlilik ya da ilişki doyumlarının yüksek olacağı bir gerçektir” ifadelerini kullandı.

DÜĞÜN TELAŞIYLA ASIL SORUNLAR GÖRMEZDEN GELİNİYOR

Çoğu çiftte iletişim kurabilme ve biz olma becerisinin aynı çatı altında yaşama isteğinin oldukça gerisinde kalabildiğini vurgulayan Psikolog Seliyha Dolaşır Elbeyoğlu; “Çoğu zaman çiftlerin sorunlarını ya da memnuniyetsizliklerini özellikle evlilik arifesinde görmezden gelmesi ya da zamana bırakması da bu yüzden olabilmektedir. Evlilik kararı ile girilen koşturmacalı süreçte oturulacak yer, yapılacak düğün, alınacak eşyalar ve arkadaşlara verilecek davetler bazı çiftler için o kadar büyüleyici ve heyecan verici olmaktadır ki; gözlerinin önünde cereyan eden olaylara kayıtsız kalmaları ya da ilişki için gördükleri sorunları önemsememe söz konusu olabiliyor” dedi. İsteme, söz, nişan derken çiftler birbirlerini tanıma, aileyi tanıma ve ilişkilerini geliştirme dönemlerini ilişkiye yatırımdan çok daha farklı konulara enerji harcayarak geçiriyorlar.

FLÖRT DÖNEMİNDE BİRBİRLERİNİ İYİ TANIYAMAYAN ÇİFTLER EVLENİNCE HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRUYOR

“Aynı çatı altında yaşanmaya başlanmasıyla birlikte; yeni kurulan aileyle ilişkilerinin düzenlenmesi, eş rollerinin benimsenmesi, eş rolüyle birlikte gelen yeni görev ve sorumluluklara alışılması, birlikte yaşamayla ilgili düzen kurabilme vs. bunların hepsi evliliğin ilk yıllarında çiftlerin aşmaları gereken yeni basamaklar olmaktadır” diyen Psikolog Seliyha Dolaşır Elbeyoğlu, flört ve tanıma döneminde iyi bir ilişki için gereken alanlarda gelişim sağlamamış çiftlerin en büyük hayal kırıklarının da evliliğin ilk dönemlerinde ortaya çıktığını vurguluyor. Böylece çiftler psikolojik anlamda daha fazla yıpranmaya başlıyor, zaten gelişmemiş iletişim kurma becerileri daha da sağlıksız hale dönüşerek duygusal uzaklaşma söz konusu olabiliyor.

 

İyi bir ilişkinin anahtarının “konuşmak ve anlaşmak” olduğunu belirten Psikolog Seliyha Dolaşır Elbeyoğlu; “Kendimizi ve karşımızdaki kişiyi iyi tanımak, beklentiler ve anlaşmazlıklar noktasında açıkça konuşup anlaşma zemini oluşturabilmek önemlidir. Ne mutlu ki, iletişim becerileri öğrenilebilir bir şeydir. Sadece çiftlerin bunun için istekli olmaları ve emek harcamaları gerekir” uyarılarında bulundu.